Deksne, Kristīne. 21. septembrī – diena "Bibliotēkas par mieru"

Publicēts 2017.g. 16.aug.

Mortensona centrs Starptautiskām bibliotēku programmām (The Mortenson Center for International Library Programs) 21. septembrī, kad pasaulē tiek atzīmēta Starptautiskā miera diena, aicina bibliotēku kopienu atzīmēt dienu “Bibliotēkas par mieru” (Libraries for peace, L4P).

 

Daži andragoģiski priekšnosacījumi pieaugušo izglītības īstenošanā bibliotēkā

Publicēts 2017.g.29.maijā

 

Šodien pieaugušo izglītība ir atvērts process, ko īsteno ne tikai konkrēta izglītības iestāde un ne tikai profesionāli pieaugušo izglītotāji. Mēs runājam par mācību nepārtrauktību un personības pilnveidošanos visa mūža garumā. Parādās jauni izglītošanās veidi. Arvien jaunas institūcijas iesaistās izglītojošajā darbībā, tai skaitā arī bibliotēkas.

 

Vīrieši bibliotēkā: ne vien noderīgi, bet arī ikdienu padara krāsaināku

Publicēts 2017.g. 8. mar.

 

Dienā, kas daudziem saistās ar pavasarīgām, sievietēm dāvātām ziedu buķetēm, vērību pelnījuši arī paši dāvātāji. Piedāvājam ieskatu bibliotekāru vīriešu pasaules izzināšanā no senatnes līdz mūsdienām (uztverams ar smaidu un veselīgu humora dzirksti). Sveiciens mūsu foršajiem kolēģiem – mēs, dāmas, viņus patiesi novērtējam!

 

Zariņš, Uldis. Bibliotēku nedēļas 2017 vadmotīvs – Bibliotēkas un sabiedrība: vienotas kopīgiem mērķiem

Publicēts 2017.g. 7. mar.

 

"Vienoti mēs uzvarēsim, bet katrs atsevišķi – zaudēsim" – ar šādiem vārdiem Eiropas Savienības valstu vadītājus nesen uzrunāja Eiropadomes priekšsēdētājs, poļu politiķis Donalds Tusks, uzsverot, ka šobrīd vairāk kā jebkad ir nepieciešama eiropiešu drosme, apņēmība un politiska solidaritāte.

 

"CultureLab" jaunākais pētījums par bibliotēku izmantošanu un lasīšanas paradumiem

Publicēts 2017.g. 31. janv.

 

Nesen iznācis bibliotekāriem saistošs un noderīgs biedrības "CultureLab" jaunākais pētījums par kultūras patēriņu, kurā ir sadaļa arī par lasīšanu un bibliotēkām.

 

Krasovska, Marlēna. Bibliotēku novadpētniecības ekspertu paneļdiskusija Latvijas Nacionālajā bibliotēkā

Publicēts 2017.g. 13. janv.

 

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Bibliotēku attīstības centrā turpinās bibliotēku novadpētniecības darbam veltīta konsultatīva izdevuma izstrāde. 2016. gada 9. jūnijā LNB Mazajā zālē notika bibliotēku novadpētniecības ekspertu paneļdiskusija.

 

Īvāne-Kronberga, Baiba. Ūdens, ko padzerties. International Summit of The Book 2016

Publicēts 2016.g. 9. dec.

 

2. un 3. novembrī Īrijas pilsētā Limerikā norisinājās 5. Starptautiskais grāmatniecības samits (The 5th International Summit of the Book 2016: Words are all we have.The Book: History, Knowledge & Technology. The Voyage). Konferencē piedalījās arī Jelgavas pilsētas bibliotēkas Informācijas nodaļas bibliotekāre Baiba Īvāne-Kronberga.

 

 

Krūmiņa, Ieva. 3D printēšanas projekts pārvērš bibliotēku par pilsētas galveno “radīšanas telpu”

Publicēts 2016.g. 7. jūl.

 

Rijekas pilsētas bibliotēka dalījusies ar pieredzi par jauno 3D printēšanas inkubatoru bērniem un jauniešiem, kas ieviests ar EIFL Publiskās bibliotēkas inovāciju programmas (EIFL-PLIP) atbalstu.

 

 

Krūmiņa, Ieva. IFLA izplatījusi paziņojumu saistībā ar “tiesībām tikt aizmirstam”

Publicēts 2016.g 7. mar.

 

Reaģējot uz publiskajām diskusijām saistībā ar “tiesībām tikt aizmirstam” interneta vidē, Starptautiskā Bibliotēku asociāciju un institūciju federācija (International Federation of Library Associations and Institutions, IFLA) aizvadītajā mēnesī izplatījusi publisku paziņojumu, kas pauž bibliotēku nozares pārstāvju viedokli šajā jautājumā.

 

 

Krasovska, Marlēna. Bibliotekārā izglītība krustcelēs: par LU 74. zinātniskās konferences Bibliotēkzinātnes un informācijas zinātnes sekcijas sēdi 18.02.16.

Publicēts 2016. g. 14. mar.

 

2016. gada 18. februārī Sociālo zinātņu fakultātē Rīgā, Lomonosova ielā 1A Latvijas Universitātes 74. zinātniskās konferences ietvaros notika Bibliotēkzinātnes un informācijas zinātnes sekcijas sēde “Bibliotekārā izglītība krustcelēs”.


 

Krūmiņa, Ieva. Bibliotēkas kā ierīču koplietošanas centri: ASV pieredze

Publicēts 2016. g. 4. feb.

 

Aizvien lielāks skaits ASV bibliotēku saviem lietotājiem izsniedz galda spēles, elektroniskās ierīces un pat mūzikas instrumentus. Šis, tā dēvētais “rīku bibliotēkas”, koncepts nav gluži jauns. Jau krietni senāk apritē lietošanai nodotas, piemēram, gleznas. Tomēr šobrīd tas kļūst aizvien aktuālāks un paplašina bibliotēkas lomu un nozīmi vietējā sabiedrībā.


 

Krūmiņa, Ieva. ANO noslēgušās sarunas par informācijas sabiedrības nākotni; IFLA atzinīgi vērtē pārskata dokumentu

Publicēts 2016.g. 5. janv.

 

2015. gada decembrī Ņujorkā pēc vairākus mēnešus ilgušām sarežģītām starpvaldību sarunām tika panākta vienošanās par Pasaules informācijas sabiedrības samita 10 gadu pārskata dokumentu, kas tika apstiprināts Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Ģenerālās asamblejas augsta līmeņa sanāksmē.

 

 

Krūmiņa, Ieva. Radošums, attīstība, sabiedrības iesaiste – atskats uz Baltijas bibliotekāru kongresu (II)

Publicēts: 2015. g. 4. nov.

 

Kā bibliotēkām realizēt savu potenciālu un kļūt par vietējās sabiedrības epicentru, piedāvājot daudzveidīgus pakalpojumus un iespējas? Kā atbildēt uz dažādu mērķauditoriju vēlmēm un vajadzībām? Aizvadītajā Baltijas bibliotekāru kongresā speciālisti dalījās pieredzē un iedvesmojās jaunu ideju realizēšanai.

 

 

Krūmiņa, Ieva. Lasīšanas veicināšana, rakstpratības un informācijpratības attīstīšana – atskats uz Baltijas bibliotekāru kongresu (I)

Publicēts: 2015. g. 30. okt.

 

Daudzi pētījumi liecina, ka pēdējos gados interese par lasīšanu samazinās. Kā veicināt lasīšanu? Kā uzlabot informācijas meklēšanas un lietošanas prasmes? Uz šiem un citiem jautājumiem atbildes tika meklētas aizvadītajā Baltijas bibliotekāru kongresā, kas 2015. gada 12. un 13. oktobrī norisinājās Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB), Rīgā.

 

 

Krūmiņa, Ieva. Latvijas bibliotekāru 17. konferencē diskutē par pārmaiņām un aktīvi dalās ar idejām.

Publicēts: 2015. g. 14. okt.

 

2015. gada 13. oktobrī Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) telpās norisinājās Latvijas Bibliotekāru biedrības organizētā Latvijas bibliotekāru 17. konference “Dinamiskas bibliotēkas: piekļuve, attīstība un pārmaiņas”, kas pulcēja ap 250 dalībnieku no visas Latvijas.

 

 

Krūmiņa, Ieva. Baltijas Bibliotekāru 10. kongresā pārrunā bibliotēku attīstības un sadarbības jautājumus

Publicēts: 2015. g. 14. okt.

 

2015. gada 12. un 13. oktobrī Rīgā, Latvijas Nacionālās bibliotēkas telpās, norisinājās desmitais – jubilejas – Baltijas bibliotekāru kongress (Congress of Baltic Librarians (CoBaL), kas pulcēja nepilnu simtu dalībnieku – bibliotēku nozares speciālistus no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas, kā arī vairākus ārvalstu viesus.

 

 

Jēkabsone, Māra. Konference “Atvērtā zinātne – pētnieku ieguvums 21. gadsimtā” – nozīmīgs notikums atvērtās piekļuves kustības veicināšanā Latvijā.

Publicēts: 2015. g. 27. okt.

 

2015. gada 20. oktobrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notika konference “Atvērtā zinātne – pētnieku ieguvums 21. gadsimtā”. Konferences mērķis bija aktualizēt atvērtās piekļuves (Open Access) risinājumu aktīvāku ieviešanu Latvijas akadēmiskajā vidē.

 

 

Jēkabsone, Māra. Nākotne sākas šodien: 2015. gada Latvijas akadēmisko, speciālo un publisko bibliotēku direktoru pavasara sanāksmes apskats.

Publicēts: 2015. g. 15. jūn.

 

2015. gada 27.–28. maijā Cēsīs notika Latvijas akadēmisko, speciālo un publisko bibliotēku direktoru pavasara sanāksme, kas pulcēja pussimts nozares profesionāļus. Sanāksmi organizēja Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bibliotēku attīstības institūta Bibliotēku konsultatīvais centrs sadarbībā ar Cēsu Centrālo bibliotēku.

 

 

Nākotnes bibliotēka: attīstības tendences un prognozes. Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bibliotēku konsultatīvais centrs.

Publicēts: 2015. g.

 

Kopš 2014. gada pavasara Amerikas Bibliotēku asociācijas (American Library Association, ALA) paspārnē darbojas Bibliotēku nākotnes centrs (The Center for the Future of Libraries), kura uzdevums ir sekot līdzi attīstības tendencēm, kas tuvākā vai tālākā nākotnē var skart bibliotēkas un pieprasīt inovatīvu risinājumu ieviešanu. Sadarbībā ar dažādu jomu ekspertiem Bibliotēku nākotnes centrs ir apkopojis un savā tīmekļa vietnē īsi raksturojis 19 aktuālas attīstības tendences, kas jau ir skārušas vai arī tuvākajā laikā noteikti skars bibliotēku ikdienu

 

 

Dreimane, Jana. Skats uz Dienvideiropu un Austrumeiropu no Grācas: atziņas Vācu bibliotekāru apvienības ABDOS gadskārtējā sanāksmē.

Publicēts: 2015. g. 3. jūn.

 

2015. gada 3.–7. maijā Vācu bibliotekāru apvienības ABDOS (Die Arbeitsgemeinschaft der Bibliotheken und Dokumentationsstellen der Ost-, Ostmittel- und Südosteuropaforschung; nodarbojas ar Austrumeiropas pētniecību) biedri tikās gadskārtējā zinātniskās darbības un tālākizglītības sanāksmē "Starp integrāciju un nacionālismu Eiropā – tīkls bez robežām?".

 

 

Jēkabsone, Māra. Mūsdienīga bibliotēka amerikāņu gaumē.

Publicēts: 2015. g. 27. febr.

 

Lai gan piekļuve informācijai gadsimtu gaitā ir ievērojami izmainījusies, bibliotēkas pamatstruktūra un uzdevumi palikuši relatīvi nemainīgi. Mēmas grāmatplauktu rindas un ierobežots darbalaiks? Universālā decimālā sistēma? Ja bibliotēkas vēlas demokratizēt piekļuvi informācijai un mācībām, ir skaidrs, ka pienācis laiks ievērojamām pārmaiņām!

 

 

"Vai tas ir putns? Vai tā ir lidmašīna? Nē, tas ir superbibliotekārs!". Pelču pagasta bibliotēkas vadītājas Dainas Girvaites saruna ar Viānas bibliotēkas (Spānija) vadītāju Iņaki Suso Espadas.

Publicēts: 2015. g. 23. janv.

 

Pelču pagasta bibliotēka sākusi sadarbību ar Viānas bibliotēku Spānijā. Tās vadītājs (un arī vienīgais darbinieks) Iņaki ir ļoti interesanta personība – aktīvs un ideju pārpilns. Par to viņu ne vienu reizi vien augstu novērtējusi un apbalvojusi arī Spānijas Kultūras ministrija – saņemti pieci apbalvojumi par lasīšanas veicināšanu, turklāt vairākās bibliotēkās! Spānijas plašsaziņas līdzekļi par viņu raksta: "iemīlējies savā darbā, inovatīvs, izdomas bagāts".

 

 

Krasovska, Marlēna. Latvijas akadēmisko, speciālo un publisko bibliotēku direktoru 2014. gada rudens sanāksme.

Publicēts: 2014. g. 12. dec.

 

2014. gada 25. novembrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notika ikgadējā Latvijas akadēmisko, speciālo un publisko bibliotēku direktoru sanāksme. Sanāksmi organizēja Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bibliotēku attīstības institūta Bibliotēku konsultatīvais centrs, un tajā piedalījās vairāk nekā 70 bibliotēku direktoru un nozares speciālistu.

 

 

Jēkabsone, Māra. 21. gadsimta Austrijas bibliotēkas.

Publicēts: 2014. g. 16. jūn.

 

Šī gada 25.–30. maijā divi desmiti Latvijas bibliotekāru apmeklēja Austriju un tās bibliotēkas. Profesionālo braucienu organizēja tūrisma firma "Rīgas tūristi" sadarbībā ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bibliotēku attīstības institūta Bibliotēku konsultatīvo centru. Protams, sešās dienās apmeklēt visas Austrijas bibliotēkas nav iespējams, taču nedaudz iepazīt valsti un noskatīt kādu ideju bibliotēku darbam Latvijā gan.

 

 

Jēkabsone, Māra. Bibliotēku novadpētniecības konference "Lokālās kultūras vērtības nacionālās identitātes stiprināšanai". 2. daļa: bibliotēku digitālās kolekcijas un to problemātika.

Publicēts: 2013. g. 14. okt.

 

2013. gada 18.–19. septembrī Balvos notika bibliotēku novadpētniecības konference "Lokālās kultūras vērtības nacionālās identitātes stiprināšanai", kurā piedalījās ap 70 bibliotekāru un novadpētnieku no visas Latvijas. Konferences gaitā vislielākā uzmanība bija veltīta Latgales bibliotēku digitālajām kolekcijām un novadpētniecības teorētiskajiem jautājumiem. Pasākumu ar Balvu novada pašvaldības atbalstu organizēja Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bibliotēku attīstības institūta Bibliotēku konsultatīvais centrs un Balvu Centrālā bibliotēka.

 

 

Jēkabsone, Māra. Bibliotēku novadpētniecības konference "Lokālās kultūras vērtības nacionālās identitātes stiprināšanai". 1. daļa: novadpētniecības teorētiskie jautājumi.

Publicēts: 2013. g. 14. okt.

 

2013. gada 18.–19. septembrī Balvos notika bibliotēku novadpētniecības konference "Lokālās kultūras vērtības nacionālās identitātes stiprināšanai", kurā piedalījās ap 70 bibliotekāru un novadpētnieku no visas Latvijas. Konferences gaitā vislielākā uzmanība bija veltīta Latgales bibliotēku digitālajām kolekcijām un novadpētniecības teorētiskajiem jautājumiem. Pasākumu ar Balvu novada pašvaldības atbalstu organizēja Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bibliotēku attīstības institūta Bibliotēku konsultatīvais centrs un Balvu Centrālā bibliotēka.

 

 

Jēkabsone, Māra. Latvijas zinātnisko, speciālo un publisko bibliotēku direktoru 2013. gada pavasara sanāksme Dobelē.

Publicēts: 2013. g. 13. jūn.

 

2013. gada 27.–28. maijā Dobeles novada Centrālajā bibliotēkā notika Latvijas zinātnisko, speciālo un publisko bibliotēku direktoru pavasara sanāksme, kas pulcēja aptuveni 50 nozares pārstāvju un kurā tika pārrunāti aktuāli nozares jautājumi. Sanāksmi organizēja Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar Dobeles novada Centrālo bibliotēku.

ANO noslēgušās sarunas par informācijas sabiedrības nākotni; IFLA atzinīgi vērtē pārskata dokumentu

kultūras karte Latvijas filmu bibliotēkas SĀC AR LATVIJU BIBLIOTĒKĀ Jaunā LNB Digitālā kolekcija www.periodika.lv