Vairumam neredzīgu cilvēku ir liegta mākslas vērtību iepazīšana. Īpaši tas sakāms par glezniecību.Spāņu mākslinieks Pablo Pikaso savulaik ir teicis, ka pati gleznošana ir neredzīgo nodarbe, jo „mākslinieks glezno nevis to, ko redz, bet gan to, ko jūt”.

 

11. janvārī Latvijas Neredzīgo bibliotēkas Rēzeknes filiālbibliotēkā notika neparasta nodarbība, kuru vadīja Latgales Kultūrvēstures muzeja mākslas nodaļas vadītāja Inese Dundure. Viņa piedāvāja iespēju neredzīgiem bibliotēkas lasītājiem iepazīties ar latviešu vecmeistara Arvīda Egles gleznas pārnesumu taktilos jeb taustāmos grafiskos attēlos.

Darba pieredze muzejā, vadot ekskursijas cilvēkiem ar redzes problēmām, un pēdējā laikā savāktā informācija, Inesi rosināja domāt par grafiskā dizaina un tehnoloģiju iespēju izmantošanu reproducētu mākslas darbu albuma izveidē, padarot gleznas vai grafikas darba attēlu taktilu, šādi darot tās pieejamas Latgales Kultūrvēstures muzeja apmeklētājiem ar nopietniem redzes traucējumiem.

Nodarbības gaitā, izejot soli pa solim vairākiem grafiskajiem attēliem, vispirms iepazīstot atsevišķi katru priekšmetu un tikai tad visus kopā, cilvēkiem bez redzes atlikuma radās priekšstats par dotās Arvīda Egles gleznas kompozīciju. Radās priekšstats par to, ko viņi nespēj redzēt, piemēram, cik tālu no malas atrodas galds gleznā, kurā vietā stāv vāze utt. Dzirdot nodarbības dalībnieku atzinīgo vērtējumu, atliek cerēt, ka ar laiku, kā mūsu bibliotēkas lasītājiem, tā arī citiem cilvēkiem bez redzes atlikuma tiks dota iespēja pilnvērtīgāk uztvert un iepazīt Latgales Kultūrvēstures muzeja mākslas vērtības.

Ziņu sagatavoja:

Ināra Zeltiņa

Tagi: LNerB, LNerB Rēzeknes filiālbibliotēka