Tur ir tāds kā novakars, saule laižas slīpi, zelta pienenes tu spraud kafijkannas snīpī. Imants Ziedonis

Pilsētnieciskās arhitektūras cienīgas iezīmes lauku vidē ienes Dzidriņu ciematā esošā māja „Šalkas”. Māja ar 20.gs.20.gadiem raksturīgu veidolu (attēls Nr.1., 2.), dzīves laikā piedzīvojusi pārbūvi un aktīvu vairāku ģimeņu saimniekošanu. Māja ar mansarda stāva izbūvi grimst apkārtnes dzīvelīgajā zaļumā, kur tā rāmi vada savu dzīvi tālāk. Zaļi krāsotais jumts jau iztālēm apliecina māju nosaukuma „Šalkas”, jo lieli bērzi šalcot vējā, to sargā. Pulkvedis Asniņš, ceļot sev šo māju, pat nevarēja paredzēt kāda izvērtīsies tās turpmākā dzīve. Mājai ir gan veranda (attēls Nr.7., 8), gan saimniecībai tik nepieciešamā kūts un šķūnītis, tie tagad gan vada pēdējās dienas. Padomju laikā ēka sadalīta vairākos dzīvokļos un sazēlušas dažādas piebūves – šķūnīši, vasaras mājiņas, apbūve veikta haotiski (attēls Nr.9., 10), nerēķinoties ar apkārtējo vidi. Ainaviskā vide šur tur vēl liecina par tagadējo saimnieku labo gribu – koši sārtie rožu krūmi pie ēkas, taciņa, kura ved uz šķūnīšiem, saglabājusies pat vecā aka (attēls Nr.11) un zaļo velēnu apaugušais pagraba paugurs (attēls Nr.12., 13), kura durvis vēl glabā saimnieka roku pieskārienu, tik pamatīgs ir to rokturis.

Arī māja cenšas turēties, kaut arī nodevīgās plaisas mūros liecina, ka laiks rit (attēls Nr.3). Logiem I stāvā kādreiz bijuši slēģi un logu stiklojums pamainīts, jo tikai vienam logam ir saglabājusies 20.gs.sākumā raksturīgā virsgaisma ar mazo dalījumu (attēls Nr.4., 5., 17).

Nokļuvuši ēkas iekšpusē atrodam oriģinālo dēļu grīdu, durvis ar 20.gs.20.gadu raksturīgo stiklojumu, krēslus (attēls Nr. 18), balti glazētu podiņu plīti (attēls Nr.15) un pašu meistarotu plīti (attēls Nr.16), kura nav izturējusi laika pārbaudi, jo sašķiebusies. Toties amatnieku darinājums – koka kāpnes (attēls Nr.14) ar lenteri, kurš noslēdzas ar graciozi ievijušos volūtas spirāli, aizvien atgādina par bijušajiem saimniekiem.Pie īpašnieka atceļojusi dizaina ikonas klasika – M. Breuera (Marcel Lajos Breuer) krēsls (attēls Nr.6.).

Iztrūkst Ziedoniskās kafijkannas un īstās saimnieces Mārītes Vimbas klātbūtne. Māju lietas mums izrāda un raksturo radiniece Aina Kučinska.

 

 

Ziņu sagatavoja:
Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas Rīgas reģionālā valsts inspektore, mākslas zinātniece, neskaitāmu publikāciju un grāmatu autore un līdzautore Vita Banga

Tagi: mājas, ēkas, Stopiņu novads, Stopiņi, Vita Banga, Šalkas, Mārīte Vimba, Aina Kučinska