29.martā Līvānu novada Centrālās bibliotēkas Straumes zālē viesojās vēsturiskā romāna “Svina garša” autors Māris Bērziņš. Šī bija pirmā tikšanās no Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītā projekta “Lasām, uzzinām, domājam” tikšanos cikla.

  Līvānu novada Centrālās bibliotēkas lasītāju vidū, tāpat kā visā Latvijā, romāns “Svina garša” ir ļoti populārs, aizvien vēl lasītāji stāv rindā, lai izlasītu vienkāršā strādnieku puiša – krāsotāja Matīsa Birkena dzīvesstāstu varas maiņas griežos – no 1939.gada līdz 1941.gadam. Triju gadu laikā jaunietim no mierīgās Latvijas dzīves jāpārdzīvo  pirmā padomju okupācija, Baigais gads, deportācijas, vācu laiki, holokausts, kas viņam izrādās liktenīgs.

  Autors pastāstīja, ka vēsturisko romānu sērijas iniciatore Gundega Repše uzrunājusi viņu un piedāvājusi uzrakstīt par šo sarežģīto laika posmu. Māris Bērziņš savā darbā apraksta Torņakalnu, kurā viņš pats dzīvo, tāpēc lasot romānu rodas līdzesamības sajūta. Matīss Birkens un Māris Bērziņš – abiem ir kopīgi iniciāļi, veidojot Matīsa raksturu, rakstnieks ir dažas līnijas aizņēmies no Māra paša jaunības dzīves uztveres. Autors sīki izpētījis tā laika vēsturisko fonu – kādas cigarešu markas tai laikā smēķēja,   kādu mūziku klausījās jaunieši, kā darbojās slimnīcas, vai ebreju geto laikā Rīgas Centrāltirgus strādāja.

  Uz jautājumu, vai tiešām galveno varoni Matīsu vajadzēja divkārši nodot - to izdarīja Matīsa bijusī meitene un  kaimiņš, kā rezultātā  Matīss nokļuva geto un tika nogalināts, rakstnieks atbildēja, ka ņemot vērā kara apstākļus un notikumus, citas izejas vienkārši nebija.

  Lai pastiprinātu grāmatā notiekošā realitāti katru grāmatas nodaļu rakstnieks sāk ar citātiem no tā laika preses, bet grāmatas beigās  lappusēs ar punktiem– viens punkts, viena dzīvība.

  Taujāts par nākošās grāmatas tēmu, Māris Bērziņš pastāstīja, ka pašlaik pēta pirmsskolas mācību iestādes – bērnudārzus.

  Pasākumu apmeklēja Līvānu 1.vidusskolas skolēni, Līvānu novada skolu literatūras skolotāji un citi latviešu oriģinālliteratūras lasītāji.

   Līvānu novada Centrālās bibliotēkas Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstītā projekta  “Lasām, uzzinām, domājam”  ietvaros aprīlī tiksimies ar rakstnieci Ievu Samausku, septembrī ar jauno, talantīgo dzejnieku Jāni Tomašu, bet oktobrī ar fantāzijas darbu autori Lauru Dreiži. 

Ziņu sagatavoja:

Līvānu  novada Centrālās bibliotēkas Pieaugušo literatūras nodaļas vadītāja Dzidra Kalvāne


 

Tagi: Projekti, tikšanās, rakstnieks, Māris Bērziņš, VKKF kultūras projekts, Svina garša, Līvanu novada Centrālā bibliotēka