Šī gada 27.oktobrī  Līvānu novada Centrālās bibliotēkas Straumes zālē  pasākumā “Priede starp debesīm un zemi” līvānieši tikās ar rakstnieci Daci Priedi.

   Dzīvespriecīgā, dzirkstošā spēka pilna rakstniece Dace Priede stāstīja par sevi – māti, vecmāmiņu, aktrisi, amatierteātra režisori, rokdarbnieci, aktīvu dzīvnieku aizstāvi un mācītāja vietas izpildītāju, ik pa brīdim atsaucoties uz Bosu - Dievu un norādot ar roku uz augšu.

   Tikšanās laikā Dace Priede iepazīstināja ar savām grāmatām, īsi raksturojot tās un nolasot nelielus fragmentus. No bērnu grāmatiņas “Pasakas manam mazulim” autore nolasīja pamācošu pasaku par Niķi, atzīmējot, ka kādreiz domājusi, ka pasakas nerakstīšot, bet  Dievs izlēmis citādi.

   Uz Daces Priedes jautājumu, vai kāds no auditorijas ir bijis bērnu namā, zāli pāršalca kolektīvs “Nē…”. Rakstniece pastāstīja, ka viņa ir audzinājusi bērnu nama bērnus, ka viņai ir “bērni un bērni”, kurus aizstāvēs vienmēr un visur. Runājot par sievietes sūtību, Dace Priede ir pārliecināta, ka “sievietes rokās ir dzīvības un nāves atslēgas”, bet ar tām ir jāprot rīkoties.

   Daces Priedes grāmata „Mums vienas asinis Tev un man” pievērš uzmanību mūsdienu aktuālajai izmesto dzīvnieku problēmai, kad cilvēku bezatbildība un nodevība ir pārkāpusi visas robežas. Latvijas dzīvnieku patversmes ir pārpildītas. Izmesti kaķi mūsu pagalmos, uz ceļiem, mežā piesieti, mazdārziņos atstāti suņi, pamesti kucēni un kaķēni maisos vai kastēs  - tā ir mūsu ikdiena. Rakstniece vēlētos, lai šo grāmatu izlasītu pēc iespējas vairāk cilvēku un aizdomātos par  savu atbildību pret dzīvību, dzīvo būtni. 

   Rakstniece uzsvēra, ka „Mums vienas asinis Tev un man” radošā komanda atteikusies no honorāriem. Visa naudiņa, kas  iegūta grāmatas pārdošanas rezultātā, tiks iztērēta, lai nopirktu dzīvnieku barību un zāles Kuldīgas dzīvnieku patversmes un Latvijā lielākās dzīvnieku patversmes Līčos „Ulubele” iemītniekiem. 

   Interesants bija Dace Priedes stāstījums par savu interesi par Amerikas indiāņiem, kura radusies agrā jaunībā, skatoties filmas par indiāņiem. Jaunības degsmes iespaidā rakstniece devusies uz Maskavu, iepazinusies ar indiāņu vēstures pētnieci-profesori un indiāni Keitu. Taču sapnis par indiāņu dzīves  iepazīšanu piepildījies nesen –  Dace Priede  aizceļojusi uz Ameriku, uz indiāņu rezervātu, runājusi ar pašiem indiāņiem un saskatījusi  līdzību  mūsu un indiāņu kultūrā, vēsturē, rakstu zīmēs un abu tautu likteņos.

   Uz jautājumu, kā rakstniece tik daudz paspēj izdarīt – rakstīt, būt sabiedriski aktīvai, darināt rotas, grāmatzīmes, adīt, audzēt gliemežus, sēņot, marinēt un vēl daudz ko citu – Dace Priede atkal norādīja ar roku uz augšu – Dievs palīdz!

   Dieva klātbūtne jaušama visos Daces Priedes darbos, bet tikšanās ar rakstnieci noslēdzās uz patriotisma nots ar ticību latviešu tautas gara spēkam, latviešu tautas vienotībai, nacionālās identitātes saglabāšanai.

Dzidra Kalvāne

Līvānu novada Centrālās bibliotēkas Pieaugušo literatūras nodaļas vadītāja