2019. gada 31.augustā LNB Bibliotēkzinātnes lasītavā tika atklāta izstāde, kas veltīta ievērojamā pagājušā gadsimta latviešu grāmatnieka Artura Ģērmaņa 120 gadu jubilejai.

2019. gada 31.augustā – LNB 100-gades norišu dienas ietvaros – LNB Bibliotēkzinātnes lasītavā tika atklāta līdz šim materiāliem daudzveidīgākā un no pētniecības aspekta aptverošākā izstāde, kas veltīta ievērojamā pagājušā gadsimta latviešu grāmatnieka – bibliogrāfa, bibliotekāra, tulkotāja, LBB sekretāra, kā arī nozares kopsakarību pētnieka un spilgtas, neordināras personības Artura Ģērmaņa (08.07.1899 Ogrē – 26.04.1993 Rīgā) 120 gadu jubilejai. 

 

Iespējams, tikai grāmatzinātnes pētniekiem un profesionāļiem zināms fakts, ka Ģērmanis 1940.-tajos gados – Latvijai politiski sarežģītajā laikposmā – divkārt uzņēmies arī Valsts bibliotēkas direktora amata pildīšanu. Kaut gan pusi mūža nostrādājis Latvijas Zinātņu Akadēmijā, pats sevi dēvējis par “Valsts bibliotēkas cilvēku”. Sava garā mūža nogali pavadījis dzīvokļa plašajā bibliotēkā grāmatu grēdu ielenkumā, dažkārt saukts arī par “dzīvu enciklopēdiju”. Allaž galants, stalts un atsaucīgs – tādu Ģērmani vēl tagad atceras ģimene, kolēģi, draugi, kuru pulkā viņš tika saukts par Lordu.

 

Izstādē aplūkojami vēsturiski dokumenti, fotogrāfijas, publikācijas un gleznas no LNB Reto grāmatu un rokrakstu krājuma privātajiem fondiem, LNB Galvenās grāmatu krātuves, kā arī Jura un Andreja Ģērmaņu personīgajām kolekcijām (īpaši izceļami abu gleznotāju darinātie tēva portreti).

 

Izstādes atklāšanā ar sirsnīgiem stāstījumiem piedalījās ne vien LNB darbinieki, LNB 100-gades norišu dienas apmeklētāji un viesi, bet arī pazīstamie gleznotāji – portretu, ainavu un kluso dabu meistari un mākslas kritiķi dvīņi Andrejs un Juris Ģērmaņi, kā arī Artura Ģērmaņa ģimeņu locekļi un darba kolēģi. Izstāde ir vairāku LNB departamentu darbinieku kopdarbs.

 

Izstādes sagatavotājas: Letonikas un Baltijas centra vadošā pētniece Jana Dreimane, Bibliotēku attīstības centra nozaru informācijas eksperte Elita Vīksna, Bibliotēku attīstības centra projektu koordinatore Anda Saldovere


Māksliniece: Anete Krūmiņa

 
Izstāde aplūkojama Bibliotēkzinātnes lasītavā 8. stāvā darbdienās 9 – 17, līdz 2020.gada 1. jūnijam, iepriekš vienojoties ar darbiniekiem par apmeklējuma laiku.

 

Kontakti:

Tālr. 67716047, 29336112, 26126737;

e-pasti: anda.saldovere@lnb.lv, elita.viksna@lnb.lv; zlasitava@lnb.lv


Iesakām bibliotekāriem iepazīties ar jaunatklāto izstādi LNB ieplānotu darba semināru, mācību kursu vai citu apmeklējumu ietvaros vai citā sev piemērotā laikā. Intereses gadījumā piedāvājam noklausīties arī LNB speciālistu stāstījumu par Artura Ģērmaņa dzīvi un ieguldījumu bibliotēku nozarē.

 

 
Informāciju sagatavoja:

Anda Saldovere

LNB Bibliotēku attīstības centra

Projektu koordinatore

E-pasts: Anda.Saldovere@lnb.lv

Tagi: Arturs Ģērmanis