2018. gada 23. maijā plkst. 18.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Baltijas Austrumāzijas pētniecības centra bibliotēkas lasītavā (Rīgā, Mūkusalas ielā 3, M stāvā) notiks Edgara Aizstrauta atmiņu krājuma "Pirmā kilometrā" atvēršana.

 

Mazbērniem veltītie atmiņu pieraksti, kurus papildina autora zīmējumi, vēstī par piedzīvoto filtrācijas nometnē Vorkutā 1945.–1946. gadā. Sagaidot Latvijas valsts simtgadi un pieminot paša E. Aizstrauta simto dzimšanas dienu, autora ģimene izlēmusi izdot atmiņu krājumu un pulcināt draugus un interesentus, lai kopīgi svinētu grāmatas atvēršanu. Dalība bez maksas.

 
Līdzīgi atmiņu stāsti ir gandrīz katrā dzimtā, tostarp Aizstrautu ģimenē. E. Aizstrauts bija padomju ieslodzījuma nometnē Vorkutā – vairāk nekā 2000 km attālumā no dzimtās Slokas. Kamēr citās ģimenēs komunistiskā režīma upuri izvēlējušies par šai laikā piedzīvoto nerunāt, E. Aizstrauts pēc atgriešanās pierakstīja savas atmiņas un pārdomas, papildināja tās ar asprātīgiem zīmējumiem. Viņš dalījās savos atmiņu stāstos ar piederīgajiem un draugiem, jo ticēja, ka tikai neaizmirstot savu pagātni, mēs varam mainīt nākotni. Grāmatā iekļauts ne tikai filtrācijas nometnes dzīves apstākļu un ikdienas rutīnas apraksts, bet arī tolaik aptuveni 28 gadus veca vīrieša pārdomas par dzīves jēgu un vērtībām. Autors vairākkārt lasītājam ilustrē, ka zināšanas un prasmes ir vienīgais, ko cilvēkam nevar atņemt, un izdzīvot palīdz spēja tās radoši izmantot īstajā brīdī.


Dr.hist. Guntis Zemītis grāmatas priekšvārdā raksta: "Edgara Aizstrauta atmiņas, neskatoties uz to traģismu, caurvij optimisms. Spēja pasmieties gan par sevi, gan drausmīgajiem apstākļiem, gan bezjēdzīgo un noziedzīgo padomju sistēmu."
Mākslinieciskās dotības ļāva nometnē iemantot "mākslinieka statusu". Reiz, nonākot nometnes priekšnieka kabinetā uz pratināšanu par neatļautu nometnes pamešanu, grāmatas autors veiksmīgas sakritības rezultātā izvairījās no soda, jo izrādījās, ka priekšniekam pie sienas piekārta E. Aizstrauta glezna.
  

 
Papildu informācija:

Augusts Zilberts

Sabiedrisko attiecību vadītājs

Latvijas Nacionālā bibliotēka

E-pasts: augusts.zilberts@lnb.lv

Tālr.: +371 26472501