ForumsLietotāju apkalpošana — 3TD un bērni
Autors Ziņa

libris

27.06.2011 17:28

3TD un bērni

Kolēģes un kolēģi! Bibliotēkai tas bija milzīgs solis attīstībā, kad saņēma 3TD datortehniku, bet ar katru dienu pārliecinos, ka bērniem bibliotēka pārvēršas par datorsalonu, lai arī cenšos pievērst lasīšanai gan Bērnu žūrijā, gan citos projektos. Domāju, ka šī problēma ir visās bibliotēkās Latvijā, tikai neviens neko nesaka. Vai kāds var sniegt atbildi kā mums rīkoties, cik daudz drīkstam liegt un atļaut/neatļaut spēlēt datorspēles?

andriszz

30.06.2011 10:45

Ja nav administratora pieejas, tad 3TD datoros spēles uzinstalēt nav iespējams, līdz ar to vienīgās pieejamās ir flash spēles internetā. Secinājums - ierobežot spēļu spēlēšanu ir iespējams tikai un vienīgi nosakot pie datora pavadāmā laika limitu, jo alternatīvā opcija ir interneta pārlūkprogrammu lietošanas aizliegšana :) P.S. Vēl viena opcija varētu būt flash deaktivizēšana interneta pārlūkos, jo aplūkojamo lapu saturu, ja vien nav bail palaist garām kādu skaistu un būtisku reklāmu, tas būtiski neietekmē (lielākajā daļā gadījumu) :)

andriszz

30.06.2011 11:58

Piebilde pie iepriekšējā teksta: Flash deaktivizācija attiecas arī uz iespēju vērot video materiālus internetā (youtube, draugiem utt.), kā arī visām iespējamām kartēm, kas veidotas flash formātā u.c. tamlīdzīgiem objektiem - proti, padara šo opciju neiespējamu. Anyway, opcija tika minēta tikai un vienīgi kā iespējamā alternatīva, taču diez vai reāli ir izmantojama (ja nu vienīgi attiecībā uz pavisam īpašiem "bibliotēku hardcore geimeriem" :) )

libris

30.06.2011 15:06

Jā, bet tā nav izeja, jo tad nevarēs skatīties tos video utt. Domāju, ka tā nu ir visu b-ku problēma. IR bibliotēkas, kas liedz vispār spēlēt.... , bet tad datori stāv tukšgaitā. Vai nav laiks domāt par vispārējiem un visas Latvijas reglamentētiem noteikumiem šo datoru izmantošanā?

andriszz

30.06.2011 15:52

Tur jau ir tā lieta, ka datori ir paredzēti publiskai izmantošanai. Viss, kas ir pieejams (uzinstalēts) ikvienam ir izmantojams. Visas šīs spēlītes tiek spēlētas interneta pārlūkprogrammās, kuras nevar aizliegt izmantot. Naredzu arī nevienu iespēju kā to izkontrolēt (un vai tas vispār ir vajadzīgs), jo pamatojuma spēļu aizliegšanai vai ierobežošanai vienkārši nav. Ir gan ļoti daudz argumentu (un pamatotu) kāpēc tas nav iespējams. Rezumējums - būs gan spēlētāji, gan visa pārējā darītāji. Atslēgas vārdi - publiska pieeja, brīvā izvēle utt. Kā pievērst spēlētājus citām aktivitātēm? Par šo filosofi vēl joprojām strīdās ... :)

.. .k.r.i.s.t.ī.n. e. ..

04.07.2011 17:50

Domāju, ka par to, cik daudz liegt un atļaut / neatļaut bērniem spēlēt spēles, atbildi varēs sniegt tikai šo bērnu vecāki! Tomēr domāju, ka ir arī citi risinājumi šai problēmai. Vai esam domājuši par spēļu spēlēšanas izglītojošajiem aspektiem? Cik daudz mēs paši zinām par spēlēm, kuras bērni spēlē bibliotēkās? Varbūt ir iespējams ieteikt tādas spēles, kas attīsta bērnos dažādas spējas un prasmes (neesmu eksperts, bet domāju, ka tādas spēles eksistē)? Viela pārdomām...

A.G., Al.Pe.

05.07.2011 11:20

Mani arī uztrauc bērnu aizraušanās ar spēlēm. Bet ko citu jaunāko klašu skolēniem darīt datorā/internetā? Tikai spēlēt, bet jautājums - KO? Es piedālījos mācībās ASV. Apmeklējot vairākas bibliotēkas, mēs konstatejam, ka tur bibliotēkas datori, kas pieejami bērniem/skolēniem, ir kodēti no nepieļaujamām lietām ( nepiemerotās spēlēs, portali, kas saistīti ar seksu un tml.) Jautājums - vai nevarētu izdarīt arī pie mums tā?

libris

05.07.2011 14:26

Paldies diskusiju dalībniekiem par iesaistīšanos! Jā, es arī esmu domājusi par spēļu mačiem, esmu skatījusies kā un ko viņi dara, mēģinājusi vairāk uzzināt, bet saskatu tikai primitīvu klikšķināšanu. Vienīgi viņi pa divi trīs sanāk un komunicē, vēro viens otru u.tml.-socializējas, lai arī pie datoriem. Būtu labi, ka mūs apmācītu vai iepazīstinātu ar spēļu pasauli, lai varam ko ieteikt, atlasīt. Par saitu slēgšanu jau iespējams vienoties arī mums, tikai tas ir milzīgs darbs un ir vēl milzīgāks apjoms ko aizliegt, ka tas nav iespējams. Mani vairāk tracina, ka katra b-ka dara kā vēlas, nav kopēju noteikumu, lai arī tas ir viens projekts visām.

M.L.

05.07.2011 16:14

Vienoti notikumi var tikt izstrādāti, bet to ievērošana jau būs subjektīvs risinājums, nostrādās bibliotekāra labā griba u.tml. Spēļu spēlēšanu var ierobežot paši bibliotekāri, jāmēģina piedāvāt citas alternatīvas spēļu spēlēšanai internetā, konkursi, viktorinas, citas aktivitātes, ... Lai spēlē noteiktu stundu skaitu dienā. bet ir arī citi jautājumu šajā sakarā - kā viena darbinieka bibliotēkai visu to paspēt, izkontrolēt, piedāvāt alternatīvas? vai ir zināšanas? Gribēšana un varēšana?

libris

07.07.2011 16:41

Šai paaudzei ļoti grūti ko piedāvāt ar pagastu b-kas mazo budžetu un visu laiku jau nevar strādāt uz to, lai viņiem piedāvātu alternatīvu. Alternatīva ir - grāmatas vai dators! Konkursiņiem arī vajag kādus niekus, pašdarinātus niekus nevienam vairs nevajag.Vispār tā ir globāla problēma....viens zēns man šodien sitās ar galvu mīkstajā pufā un kunkstēja, ka viņam VAJAG pie datora. Mūs jāsagatavo kā rīkoties šādos momentos, kā pašām neizdegt un nepārvērsties uzraugos...

M.L.

07.07.2011 17:43

Piekrītu jums visā ko teicāt.

kultūras karte Latvijas filmu bibliotēkas SĀC AR LATVIJU BIBLIOTĒKĀ Jaunā LNB Digitālā kolekcija www.periodika.lv